Kreatív Európa Program (2014-2020)
a kulturális szektor nemcsak hogy ösztönzi a kreativitást, hanem munkahelyeket teremt, segíti a gazdasági növekedést, támogatja az innovációt és hozzájárul az életszínvonal növeléséhez.
2015. 05. 28. - 11:36
Utolsó módosítás dátuma:
2015. 05. 28. - 16:46
forrás: MTI
A kulturális szektor jelentőségét hangsúlyozta Navracsics Tibor
A csütörtökön kezdődött kétnapos budapesti konferencia célja a régió szerepének erősítése a Kreatív Európa programban új partnerségek létrejöttének segítésével.
A Kreatív Európa program kétnapos, Duna-régiós konferenciájának megnyitóján Navracsics Tibor, az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa kiemelte:
a kulturális szektor nemcsak hogy ösztönzi a kreativitást, hanem munkahelyeket teremt, segíti a gazdasági növekedést, támogatja az innovációt és hozzájárul az életszínvonal növeléséhez.
Navracsics Tibor a kulturális örökség megőrzéséről szólva kifejtette: a Duna-régióban lehetőség nyílik új megközelítésmódok alkalmazására ebben a tekintetben, mivel a térség egyedülálló kombinációja a különböző országoknak, ezt ki kellene használni.
Prőhle Gergely, az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára azt hangsúlyozta, hogy fontos kihasználni a Közép-Európa multikulturális, sokszínű hátterében rejlő lehetőségeket.
Arra is kitért, hogy Budapest változatos etnikai gyökereinek köszönhetően a kreativitás valódi forrása, a város fontos pozíciót tölt be a térségben. Úgy vélte, állandó feladat az itteni multikulturális hagyomány fenntartása, ápolása.
A Kreatív Európa program Duna-régiós konferenciája
A helyettes államtitkár kijelentette: a multikulturalizmus azért érték, mert fontos forrása a kreativitásnak, a kreativitás pedig ösztönzi a gazdasági növekedést. Meg kell válaszolni azt a kérdést, hogy miként lehet kihasználni a multikulturalizmusban a kulturális sokszínűség által kínált lehetőségeket.
Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes arról beszélt, hogy az elmúlt években nagy változáson ment át Budapest, többé már nem egy posztkommunista város, hanem a kulturális kincseit előtérbe helyező, élhető, szerethető, vonzó nagyváros. Fontos a magyar főváros kulturális identitása, amelyet minden magyar oszt.
A főpolgármester-helyettes szerint lényeges, hogy más városoktól is tanuljanak, tájékozódjanak a máshol zajló, sikeres programokról, mert így könnyebben elérhető az a cél, hogy a minél magasabb elvárásoknak is megfeleljen Budapest.
Az Európai Unió által életre hívott Kreatív Európa program célja az európai kulturális sokszínűség megőrzése, a kulturális és kreatív ágazatok versenyképességének növelése. A program keretében 2014 és 2020 között kulturális projektek megvalósítására 454,8 millió euró áll rendelkezésre.